راهکار شش برای زندگی شاد

راهکار شش برای زندگی شاد:
کوتاه کردن زمان تصمیم‌گیری
و کاهش تعلل در تصمیم‌گیری
یکی از پر استرس‌ترین کارهای دنیا تصمیم گیریه. شاید یکی از دلایلی که امروزه مردم استرس بیشتری را تجربه می‌کنند اینه که با انتخاب‌های زیادی مواجه هستند که هر کدام از آنها مستلزم تصمیم گیریه. اکثر ما در بیشتر مواقع دچار وسواس در تصمیم‌گیری هستیم از دلایل عمده این وسواس یکی اینه که خودمون رو در معرض انتخاب‌های زیادی قرار میدیم، دوم اینکه خودمون رو خوب نمی‌شناسیم و نمی‌دونیم چه تصمیمی بگیریم، و دقیقاً چه نتیجه‌ای پیش بیاد، رضایتمون جلب میشه
و مهمتر از همه این‌ها ما اغلب از اشتباه گریزانیم، از شکست گریزانیم.
من هم مثل همه، دوره‌ی طولانی وسواس شدید تصمیم‌گیری داشتم و برای تخفیف درد این وسواس خیلی وقت‌ها گرفتن تصمیم را به تعویق می‌انداختم و یا حتی نادیده می‌گرفتمش. تا اینکه در چند تا از شرایط سخت زندگی استرس این روند آسیب شدیدی را به من وارد کرد. الان سه سالیه که در تصمیم‌گیری‌ها به روش زیر عمل می‌کنم:
اهمیت مساله تصمیم‌گیری رو می‌سنجم و جدول سود و زیانی را به روش زیر مجسم می‌کنم:
فرض کنیم مورد تصمیم گیری به این صورت باشه؛ از کارم خارج بشم یا نه؟
بعد می‌سنجم که این تصمیم بله و خیرش چه هزینه‌ای برام داره. منظور از هزینه فقط مالی نیست بلکه تاثیر این تصمیم بر روند زندگی در طول زمانِ که وزن آن تصمیم را مشخص می‌کند. تصمیمی که وزن زیادی داره حدود یک ماه و برای تصمیمی که وزن کمی داره حداقل دو ساعت وقت می‌گذارم. توجه داشته باشین این زمان‌ تقریبی‌ای هست که من بهش رسیدم و برای من جواب داده. مورد مهم‌تر اینکه تصمیم گیری را به تصمیمات تودرتو منوط نکنید که گرفتار ماز پیچیده‌ای میشین. ساده تصمیم بگیرین؛ یک گزاره تک شرطی برای هر تصمیم، و مطمئن باشید که نتیجه هر جوری بشه ممکنه فکر کنید که اشتباه کردید ولی به خودتون شک نکنید، این ماهیت تصمیم گیریه، هیچ اتفاق بد و غیرقابل جبرانی رخ نمی‌ده اگه هم رخ بده در هر مقطعی با تصمیمی خوب در خور اون مقطع قابل پوششه.