آن روز فرا می‌رسد

خانه هنرمندان این هفته میزبان “هفته فیلم اروپایی” است. جمعه روز افتتاحیه بود و متاسفانه به دلیل برنامه فشرده‌ای که داشتم فیلم “پرواز به خانه” رو از دست دادم. امروز برخلاف اینکه نزدیکای پنج صبح به زحمت خوابم برد و از ساعت شش و نیم هم بیدار شدم و خلاصه اینکه کم خوابی شدیدی داشته‌ام، ولی باز نتونستم جلوی خودم رو برای دیدن فیلم “آن روز فرا می‌رسد” بگیرم.

این فیلم ساخت کشور دانمارک و به کارگردانی جاسپردبلیونیلسن است. داستان فیلم روایت واقعی از فضای حاکم بر یتیم‌خانه‌های دهه شصت میلادی است. قصه مربوط به دوبرادر به نام‌های اریک و اِلمر است که پدرشان در اثر افسردگی شدید خود را دار زده است و مادر مبتلا به سرطان پیشرفته شده و به علت بستری شدن در بیمارستان، دایی اریک و المر ناچار سرپرستی آن‌ها را به یتیم‌خانه‌ای به نام کوتنبرگ واگذار می‌نماید.

محوریت داستان خشونت و جو خشک حاکم بر یتیم‌خانه و آزاد روحی شدیدی است که این دو کودک در یتیم‌خانه متحمل می‌شوند. و خانم معلم دلسوزی که تاحدودی می‌تونه این دو، به خصوص برادر کوچکتر المر رو حمایت کنه تا شکایتی رو بر علیه مدیریت یتیم‌خانه تنظیم کنه و در نهایت پایان خوش داستان و اخذ برگه آزادی از یتیم‌خانه…

فیلم داستان بسیار خطی رو طی می‌کنه ولی سبک فیلم‌برداری و به ویژه انتخاب دو پسر زیبا و جذاب با بازی روان آن‌ها این فیلم رو کمی متمایز می‌کنه.

در کل برای منی که در وضعیت روحی آسیب‌پذیری قرار دارم فیلم اذیت کننده‌ای بود و کل دو ساعت رو اشک ریختم…